طلای سفید در مقابل پلاتین - چه تفاوت هایی با همدیگه دارند؟

طلای سفید در مقابل پلاتین - چه تفاوت هایی با همدیگه دارند؟

نویسنده : ابوالفضل علی خواه |

وقتی در حال خرید حلقه نامزدی، حلقه ازدواج یا سایر جواهرات سفارشی هستید، بیشتر مردم از همان ابتدا می‌دانند ترجیحشان برای رنگ فلز چیست. اگر تصمیم گرفته اید که ظاهر یک فلز سفید را دوست دارید، یک انتخاب دیگر وجود دارد و آن انتخاب بین پلاتین و طلای سفید است.

قبل از شروع مقاله اگر قصد خرید طلا و جواهرات لاکچری را دارید به محصولات ما سر بزنید و متناسب با هر سلیقه ای محصول خود را خریداری کنید.

اگرچه این دو فلز از نظر ظاهری مشابه هستند، اما در واقع مواد کاملاً متفاوت با خواص بسیار متفاوت هستند. این گاهی اوقات به این معنی است که یک طرح خاص بهتر از یک فلز نسبت به دیگری ساخته می شود. جواهرسازان ما هر روز با این فلزات کار می کنند و اگر طرح شما به انتخاب خاصی کمک کند، خوشحال می شویم که شما را راهنمایی کنیم.

یکی از سوالاتی که اغلب از جواهرات ما پرسیده می شود این است که "کدام فلز بهتر است ... طلای سفید یا پلاتین؟" به نظر می رسد، پاسخ به آن کاملاً مستقیم نیست. هر دو مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب های طراحی شما می تواند نقش مهمی در تعیین بهترین فلز برای قطعه شما داشته باشد.

دوام طلای سفید و پلاتین

پلاتین و طلای سفید هر دو فلزات بادوامی هستند که به طرق مختلف به ضربه، فشار و خراش پاسخ می دهند.

پلاتین یک فلز بسیار متراکم است که به این معنی است که مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش دارد. حلقه ازدواج ساخته شده از پلاتین را می توان برای دهه ها پوشید و به سختی ضخامت خود را از دست داد. نقطه ضعف پلاتینیوم این است که به سرعت لبه های براق و تیز خود را از دست می دهد. این به این دلیل نیست که آنها فرسوده می شوند، بلکه به طور دقیق تر، آنها مانند خاک رس در اطراف سطح حلقه قالب گیری می شوند. این می تواند منجر به "کبودی" و فرورفتگی های کوچک روی سطح فلز شود که به مرور زمان پوشش منحصر به فرد خود را به نام پتینه ایجاد می کند. این ویژگی خاص است که می تواند به معنای بهتر بودن برخی عناصر طراحی در طلای سفید باشد.

اگرچه به اندازه پلاتین متراکم نیست، طلای سفید ذاتاً قوی است و جزئیات ظریف استحکام بیشتری دارند. اگر طرحی دارای حکاکی دستی، دانه آسیاب یا لبه های مربع باشد، این جزئیات توسط طلای سفید بهتر از پلاتین حفظ می شود. نقطه ضعف طلای سفید این است که بیشتر مستعد فرسودگی است. اگر تا به حال یک حلقه قدیمی طلای سفید را دیده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که به دلیل فرسودگی فلز در طول زمان بسیار نازک شده است.

جواهرساز شما طرح شما را ارزیابی می کند و از شما سوالاتی در مورد سبک زندگی، شغل و اینکه چند وقت یکبار می توانید قطعه خود را بپوشید از شما می پرسد تا مشخص کند که کدام فلز برای شما مناسب تر است.

تفاوت رنگ در طلا سفید و پلاتین

یکی دیگر از عوامل جداکننده رنگ است. در حالی که پلاتین یک فلز طبیعی سفید است، طلای سفید از ترکیب طلای خالص (که به رنگ زرد است) با فلزات آلیاژی مانند پالادیوم ساخته می شود. به دلیل محتوای فلز زرد، طلای سفید در واقع کمی خاکستری/سفید رنگ است. این را می توان با یک عملیات سطحی به نام آبکاری رودیوم اصلاح کرد.

آبکاری رودیوم استفاده از یک لایه بسیار نازک از فلزی به نام رودیوم است که به صورت الکتریکی روی سطح طلای سفید آبکاری می شود تا آن را به رنگ سفید روشن تر تغییر دهد. این آبکاری به مرور زمان از بین می رود و باید در طول عمر جواهرات دوباره استفاده شود. اگر به خوبی از جواهرات خود مراقبت کنید، آبکاری می تواند حدود 3 سال دوام بیاورد.

تفاوت هزینه ها در پلاتین و طلای سفید

در نظر گرفتن نهایی هزینه است. جواهرات پلاتین معمولاً گران‌تر از جواهرات طلای سفید هستند، با این حال، نیاز به روکش طلای سفید به این معنی است که در مقایسه با پلاتین که فقط هر چند سال یک بار نیاز به جلا دادن دارد، هزینه‌های نگهداری اضافی در طول زمان وجود دارد. در نهایت اگر قصد خرید طلا و جواهرات خاص را دارید میتوانید به محصولات ما سر بزنید و با بهترین قیمت و کیفیت و با هر نوع سلیقه ای محصول خود را ثبت نهایی کنید و در درب منزل تحویل بگیرید.