5 نوع فلز طلا که در جواهرات استفاده می شود

5 نوع فلز طلا که در جواهرات استفاده می شود

نویسنده : ابوالفضل علی خواه |

در طول قرن‌ها، متالوژیست‌ها و فلزسازان انواع مختلفی از مواد طلایی رنگ را برای رفع نیازهای مختلف تولید کردند. یک جواهر آسیب دیده از طلای خالص احتمالاً یکی از اجداد عاشق فلز ما را برای آزمایش الهام بخشید. به عنوان مثال، طلا با افزودن کمی نقره و روی تقویت می شود. جواهرسازان تعدادی از فلزات طلایی آلیاژی را پذیرفته اند و فلزات لایه ای مقرون به صرفه تری را برای استفاده در مواد نیز توسعه داده اند. در این مقاله 5 نوع طلا و فلزات طلایی رنگ موجود در جواهرات را شرح خواهیم داد. برای فلزسازان معاصر مهم است که نقاط قوت و ضعف هر انتخاب مواد را درک کنند.

قبل از شروع مقاله اگر قصد خرید طلا و جواهرات لاکچری را دارید میتوانید به محصولات ما سر بزنید و محصولات مورد نظر خودتان را با بهترین قیمت و کیفیت با هر سلیقه ای خریداری کنید.

فلز های عنصری

  • طلای خالص 24 عیار

طلای 24 عیار این عنصر در خالص ترین شکل آن است. این یک رنگ زرد غنی و آبی است. در دوران باستان، فلزسازان از طلای عیار بالا یا طلای خالص در جواهرات برای سلطنت استفاده می کردند. با این حال، اقلام آنقدر انعطاف پذیر هستند که می توانید آنها را با انگشتان خود خم کنید و با ناخن خود آنها را خراش دهید. اگر قطعات نازک باشند، طلای خالص به راحتی فرو می‌رود و حتی کشیده می‌شود. این شکنندگی عملی نیست. امروزه، طلای 24 عیار (یا نزدیک به آن) بیشتر برای کاربردهای سطحی آبکاری یا ورق های نازک ورق طلا، که گاهی اوقات ورق طلا نامیده می شود، استفاده می شود. فویل طلا برای جلوه زینتی به فلزات دیگر چسبانده می شود، اغلب در طرح های پر و کاغذی. یکی از تکنیک‌های کره‌ای به نام keum-boo شامل چسباندن ورق طلا به نقره از طریق فرآیند حرارت دادن و براق کردن است.

فلزات آلیاژی

  • آلیاژهای طلای زرد

طلای خالص در حالت مذاب با سایر عناصر فلزی مخلوط می شود تا آلیاژهایی با خواص مختلف مانند استحکام و رنگ های متنوع ایجاد شود. رایج ترین نوع آلیاژ طلا به رنگ زرد و حاوی نقره و روی است. ماده به دست آمده برای جواهراتی که ماندگاری بالایی دارند و نگهداری از آنها آسان است، دوام بیشتری دارد. همچنین مواد را تا حدودی ارزان تر می کند.

سیستم کاراتاژ نسبت طلای خالص به سایر فلزات موجود در آلیاژها را توصیف می کند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، استاندارد جواهرات طلای جامد، طلای 14 عیار است. اگر نسبت 14/24 عیار را اعمال کنید، می توانید محاسبه کنید که 58.3 درصد طلای خالص است. این آلیاژ رایج ترین آلیاژ در کشور ما است، اما خریداران باید توجه داشته باشند که سایر آلیاژها با کاراتاژ کمتر و بالاتر در دسترس هستند. جواهرسازان ملزم به افشای قیراط مواد روی قطعات تمام شده جواهرات هستند. یک علامت یا نشان با کیفیت با کاراتاژ بر روی قطعه مهر یا حک می شود. نمونه های دیگر در پایین و بالای بازار طلای 10 عیار (10/24) است که 41.6 درصد خالص است و طلای 18 عیار (18/24) که 75 درصد طلای خالص است. کاراتاژ آلیاژ بدیهی است که بر قیمت اقلام تمام شده تأثیر می گذارد. همچنین بر روی رنگ فلز تأثیر می‌گذارد، آلیاژهای عیار بالاتر زردتر هستند و گونه‌های عیار پایین‌تر خاموش‌تر به نظر می‌رسند.

آلیاژهای طلای رنگی

شدت رنگ هر چه که باشد، معمولاً طلا را فلزی با رنگ زرد می‌دانیم. با این حال، اگر فلزات اضافه شده در آلیاژها را تغییر دهید، می توانید طیف وسیعی از کاراتاژ طلا را در رنگ های مختلف دریافت کنید. برای مثال طلای سفید حاوی نیکل است. افزودن مس به آلیاژ طلا منجر به رزگلد می شود که امروزه بسیار مد روز است. با کمی مس کمتر و نسبت نقره و روی متفاوت، می توان طلای سبز را آلیاژ کرد.

آلیاژهای مبتنی بر مس

برنج و برنز هر دو اساساً از مس ساخته شده اند. این فلزات پایه دارای رنگ طلایی بسیار ارزشمندی هستند که در تزئینات محبوب هستند. اما، آنها از فلزات ارزان قیمت ساخته شده و اغلب برای جواهرات لباس استفاده می شود. جواهرات عتیقه اغلب از برنز ساخته می شدند. برنج در دوران مدرن رایج تر شده است. هر دو مستعد کدر شدن هستند و ممکن است پوست کاربر را سبز کنند. تغییر رنگ برای اکثر افراد یک واکنش بی ضرر است، اما برخی افراد به این مواد حساسیت دارند و باید از آنها اجتناب کنند. صیقل دادن آلیاژهای مبتنی بر مس، کدر شدن را از بین می برد. یا، آبکاری هر یک از آلیاژها با فلزات دیگر باعث بهبود پرداخت و تاخیر در کدر شدن می شود.

  • برنج

برنج آلیاژی به رنگ زرد یا قرمز روشن است که از مس و روی تشکیل شده است. ترکیبات زیادی از آلیاژهای برنج وجود دارد که استانداردهای استاندارد اروپایی بیش از 60 نوع برنج را در تاریخ ثبت کرده اند. دو نوع خاص که در زیر توضیح داده شده است برای ساخت جواهرات رایج ترین هستند. برنج فلزی کم‌هزینه و جذاب با رنگ طلایی است و شکل‌پذیر است و به راحتی قابل دستکاری است، بنابراین می‌توان آن را ساخت یا ریخته‌گری کرد. متأسفانه، لحیم کاری برنج یک درز قابل مشاهده ایجاد می کند که به دلایل زیبایی شناختی باید از طریق طراحی یا آبکاری پوشانده شود.

برنج قرمز = 15% روی و 85% مس. سطح بالای مس در برنج قرمز رنگ قرمزی را در آلیاژ ایجاد می کند.
برنج زرد = 33% روی و 67% مس. برنج زرد روشن تر و براق تر از برنج قرمز است.

  • برنز

برنز از 12% قلع (یا سایر فلزات) و 88% مس تشکیل شده است. آلیاژ به دست آمده دارای رنگ قهوه ای گرم و کاملا شکننده است. بنابراین، اقلام برنزی به شکل های ضخیم ریخته می شوند تا از نقاط ضعفی که ممکن است شکسته شوند، جلوگیری شود. ساخت قطعات برنز از ورق و سیم عملی نیست. علاوه بر رنگ طلایی زیبای برنز، یک واقعیت جالب این است که وقتی از حالت مذاب به حالت جامد می‌رود، کمی منبسط می‌شود. جواهرسازان هنگام ریخته گری باید برای این گسترش برنامه ریزی کنند.

فلزات لایه ای

انواع فلزی لایه ای از مواد طلا جایگزین های مقرون به صرفه و بادوام تر برای آلیاژهای طلا هستند. بیشتر مواد طلایی لایه ای از یک ماده هسته ای قابل توجه با یک لایه سطحی نازک از طلا تشکیل شده است. این مواد نمی توانند ریخته گری شوند زیرا لایه ها متمایز هستند.

در نهایت اگر قصد خرید طلا و جواهرات خاص در مراسمات مختلف را دارید میتوانید محصول مورد نظر خودتان را با بهترین قیمت و کیفیت از وب سایت ما خریداری کنید.